Şifalı Bitki Ekinezya

Şifalı Bitkiler
Şifalı Bitki Ekinezya

Genellikle koni çiçeği olarak bilinen şifalı bitki Ekinezya, 23.600 türden oluşan geniş bir bitki ailesi olan Asteraceae ailesinin bir üyesidir. Bu ailenin iyi bilinen üyeleri arasında karahindiba , cudweed, enginar, marul ve ayçiçeği vardır.

Ekonomik açıdan önemli bir grup olarak kabul edilir, çünkü üyelerinin çoğu gıda ürünü olarak yetiştirilir.

Yerli Amerikalılar 400 yıl önce ekinezyayı ilk kullananlardı. Antibiyotiklerin ortaya çıkmasından önce, sıtma, kızıl ve sifiliz gibi çeşitli enfeksiyon ve yaralarda genel bir tedavi olarak kullanılmıştır. Bir düzineden fazla ekinezya çeşidi vardır ve yüksekliği 1.5 ila 5 feet arasında herhangi bir yerde yetişebilirler. Her çeşidin kendine has bir rengi var, Echinacea ailesini Amerika'nın bahçelerinde popüler bir fikstür yapıyor. 
Ekinezyayı Kullanmanın Yararları

Yüzyıllar önce, Yerli Amerikalılar soğuk algınlığı tedavisinde yardımcı olmak için öncelikle ekinezya kullandı. Bugün hala bu amaca hizmet ediyor, ancak şu konulara genişledi:

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek: Ekinezyadaki bileşikler bağışıklık sisteminizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bütünleştirici Kanser Tedavilerinde yayınlanan bir çalışmada, ekinezya, belirtiler ortaya çıktıktan hemen sonra uygulanırsa, soğuk algınlığının şiddetini ve süresini azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bununla birlikte, echinacea'yı soğuk algınlığından birkaç gün sonra kullanırsanız, fazla bir etkisi olmaz. 

Bakterilere ve virüslere karşı mücadele: Echinacein adı verilen ve bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı yardımcı olabilecek bir bileşik içerir. Farmasötik Biyoloji'deki bir araştırmaya göre, ekinezya antimikrobiyal özellikler sergilemiştir ve 15 farklı patojenik bakteri ve iki patojenik mantara karşı etkilidir. 

Yara iyileşmesini hızlandırmak: Bir yaraya uygulandığında, ekinezya antibakteriyel özellikleri sayesinde enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olurken yeni cilt hücrelerinin oluşumunu hızlandırabilir. Ethnopharmacology Dergisi'nde yapılan bir araştırmaya göre, ekinezya'nın yara iyileşmesi yararından sorumlu olan bileşik, çiçeğin birkaç çeşidinde bulunan ekinezya'dır.İlgili Yayınlar

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments


EmoticonEmoticon