Şifalı Bitki Çörek Otu

Şifalı Bitkiler
Şifalı Bitki Çörek Otu

Çörek otu tohumları yağ asitleri, steroller, tokoferoller, B grubu vitaminleri, timokinon ve nigellin gibi özel maddeler içerir.

Bu maddelerin analiz sonuçları ekteki çalışmalarda verilmiştir . Çörek otu uçucu yağı çörek otu ekstresinin % 0.4-0.45’lik kısmını oluşturur ve nigellon, timokinon, timohidrokinon, ditimokinon, timol, karvakrol, alfa ve beta pinen, d-limonenve d-sitronol gibi aktif maddeler içerir.Çörek Otunun Yararları

Çörek otu ayrıca idrar söktürücü özelliği ile safraya da iyi gelir. Yaraların çabuk iyileşmesini ve hücrelerin yenilenmesini hızlandırır. Alerjiyi önler. Savunma sistemini dengeler. Çörek otundaki nigellon ve alfa-pinen gibi eterli yağlar, solunum borusunu genişletip kramp gidericidir. Çörek otunun, müzmin hastalıklarda da şaşırtıcı iyileşmeler sağladığı belirtiliyor. Çocuklarda özellikle sinir ve deri hastalıklarına, astım ile alerjiye iyi gelir.

Çörek Otu Bitkisel Yağı: Çörek otunun en popüler uygulamalarından biri de bitkisel yağdır.

Çörek Otu Yağının Yararları
Mantar enfeksiyonları ile savaşmaya yardımcı olur: Uluslararası Sağlık Bilimleri Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar, erkek farelerde çörek otu yağının sitoprotektif etkisini incelemişlerdir.nSonuçlar, yağla muamele edilen sıçanlar grubunun, Aspergillus flavus fungus grubu tarafından üretilen bir toksin olan AFB1'in (aflatoksin-B1) etkilerinin azaldığını göstermiştir. 

Kanser riskini azaltmaya yardımcı olur: Çörek otu yağının potansiyel antikanser yararları ile ilgili çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Araştırmacılar, bu kanserlere karşı yararlı olabileceğini keşfettiler:
Kolon, pankreas.

Sağlıklı kan basıncını arttırır: N. sativa tohumları geleneksel olarak hipertansiyonunhafifletilmesine yardımcı olmak için kullanılmıştır ve bu hipotez, Fitoterapi Araştırmasında yayınlanan bir çalışmada test edilmiştir. Çift kör, randomize bir deneyde, sonuçlar, siyah tohum yağı ile tedavi edilen test deneklerinin, sadece plasebo alanlara kıyasla sistolik ve diyastolik kan basıncında bir azalma gösterdiğini göstermiştir. 

Deri enfeksiyonlarını hafifletmeye yardımcı olur: Araştırmalar, N. sativa tohumlarının, çeşitli topikal enfeksiyonlara neden olabilen yaygın bir bakteri olan Staphylococcus aureus ile mücadeleye yardımcı olabilecek güçlü antibakteriyel özellikler içerdiğini gösterir.
Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon