Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Kendin Yap
Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Hayatımızda olan pek çok şey olduğu için makyaj araçlarımızı temizlemeyi unutmak (hatta düşünmemek bile) kolay olabilir. Ancak, temiz makyaj fırçaları daha uzun süre dayanır, çünkü kıllar temiz tutulur ve bakılmazsa daha çabuk bozulur. Daha pahalı ve kaliteli fırçalara yatırım yapanlar için, mümkün olduğu kadar uzun süre tutmaları finansal bir anlam ifade ediyor. Makyaj kalıntısı fırçalarda birikerek performansını düşürür ve fırçanın ömrünü kısaltır. Ayrıca tozların düzgün şekilde dağılmasını da önleyebilir. Kirli makyaj fırçaları ile makyaj yapımı olmaz.

Makyaj Fırçaları Ne Sıklıkta Temizlenmelidir?

Makyaj fırçalarını temizlemek kadar basit bir şey hakkında çok fazla yazılar yazılır. Bazı uzmanlar her kullanımdan sonra yıkama yapılmasını tavsiye ederken, diğerleri ayda bir kez kaymanın uygun olduğunu söylüyor. Gerçekten ne kadar sıklıkla makyaj yapıldığına, kaç ürünün kullanıldığına ve makyaj rutininin ne olduğuna bağlı. Her hafta ya da iki madeni temizlemeye çalışıyorum çünkü onları kullanan tek kişi benim ve bu benim için en iyi sonucu veriyor.Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?


Makyaj fırçalarının temizlenmesi konusunda iki ana kamp var. Biri sabun kullanır ve suyla durulanır, diğeri alkol bazlı bir solüsyonda yıkar. Sabun ve su yönteminin, eğer doğru şekilde kurutulmazsa, kokuşmuş bir fırçanın arkasında bırakabileceği söylenebilir. Bununla birlikte, sentetik makyaj kullanıldığından da olabilir. Bazı alkol bazlı temizleyiciler, kendilerini rahat hissetmediğim bileşenlere güveniyorlar ve toksik bileşenlerin değiştirilmesi durumunda ne kadar etkili olduklarından emin değilim.

Bu makyaj fırça temizleyici tarifi biriken kir ve yağ kırmak için doğal kastilya sabunu kullanır. Alkol, doğal bir dezenfektandır ve ayrıca çözeltinin daha hızlı kurumasını sağlar. Kılları yumuşak ve yumuşatmak için karışıma da yağ ekledim. Bunları kullanmakta rahat değilseniz ve yalnızca doğal bir temizleyici kendi kendine çalışacaksa, hem alkol hem de yağ atlanabilir. Eczanelerde satılan alkolü doğal kıllı fırçalarla atlamayı ve sentetik fırçaların üzerine yağ atlamayı tavsiye ederim.

Kendin Yap 1

Temizlik + Dezenfekte
Makyaj fırçalarını gerçekten temizlemenin iki adımı vardır: kir ve yağı temizlemek ve bakterileri temizlemek için dezenfekte etmek. Aşağıdaki tarifim, ikisini de gerçekleştirdiğim için benim hedefim. Fırçalarınız gerçekten kirliyse veya bir süredir temizlenmediyse, ek bir ilk adım öneriyorum:

Kıllara yapışmış yağların erimesine yardımcı olmak için fırçanın içine az miktarda ılık zeytin veya badem yağı sürün. Ardından, yağı çözmek için kılların içine doğal bir sabun sürün. Bu, fırçanın derinlemesine temizlenmesine yardımcı olur ancak dezenfekte etmez, bu yüzden dezenfekte etmek için fırça temizleyici tarifini kullanıyorum.

Doğal Makyaj Fırça Temizleyici için Malzemeler:

1 bardak damıtılmış su 

½ tatlı kaşığı tatlı badem veya zeytinyağı.

2 çay kaşığı sıvı sabun. 

20 damla çay ağacı esansiyel yağı

Küçük cam şişeSu hariç tüm malzemeleri cam şişeye dökün. Her şeyi birleştirmek için karışımı karıştırın.
Damıtılmış suyu neredeyse doluncaya kadar şişeye ekleyin ve yaklaşık ½ inç baş boşluk bırakın. Birleştirmek için iyice çalkalayın. Karışımı bir cam sprey şişesine koyarsanız , bu karışım her kullanımdan sonra fırçaları püskürtmek ve durulamak için daha kolay bir temizlik için kullanılabilir.


Talimatlar: Temizleyiciyi iyice çalkalayın ve küçük bir kabın içine az miktarda dökün.
Karışımdaki bir makyaj fırçasını karıştırın, temizlemek için yavaşça tabana doğru itin. Su seviyesinin yüksüğün altında olduğundan emin olun (tutacağı kıllara bağlayan fırçanın parçası). Birden fazla fırça temizliyorsa, ilk önce en temiz hissi ile başlayın, sonra en kirli olana kadar çalışın. Temizleme çözeltisinin fırçalar arasında değiştirilmesi gerekebilir. Fırçayı akan su altında, kılları aşağıya bakacak ve suyu yüksükten uzak tutacak şekilde durulayın. Ardından, suyun çoğunluğunu gidermek için kılları hafifçe sıkın. Fırçayı temiz bir havluya düz bir şekilde döşeyin ve havada kurutun.İlgili Yayınlar

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments


EmoticonEmoticon