Sepet Saksı Yapımı

Bahçe Dekorasyonu

Bahçe için Sepet Saksı Modelleri 

Bahçeleri ve balkonları güzelleştirmek için değişik dekorasyon elişi çalışmaları yapılır. Konteyner bahçeciliğine günümüzde çok sık rastlanmaktadır. Küçük bahçeler ve balkonlar için dar alanlarda konteyner bahçeciliği şeklinde yerden tasarruf edilir. Üst üste konulmuş saksılardır. Bahçede toprağa ekilen sebze veya çiçekler saksılara ekilir. Evlerdeki çeşitli eşyalar, plastikler, hatta değerli eskimiş eşyaları bile hobi amaçlı saksı olarak kullananlar var. Bu konuda çok değerli eşyalardan değil, eski sepetler, hasır veya metalden yapılmış olan sepetleri konteyner bahçesinde kullanılabilir. Örneğin sepetlerden saksı modelleri ve yapımıdır. Farklı modellerde kullanılmayan sepetler ile çiçek saksıları hazırlanır. Asmalı gibi saksı modelleri yapılır. Çiçeklerden hoşlanmıyorsanız, ot bitkiler ekilebilir. Mesela; sepet saksılara maydanoz, nane, fesleğen gibi elinizin altında hemen bulabileceğiniz yeşillikler ekebilirsiniz.

Elişi bahçeler için sepetten saksı modeli yapımına bir örnek; demir saksı, içine natürel renkte bez çuval geçirilir.  Toprak konulur, çiçekli veya çiçeksiz  bitkiler ekilir.
Bahçe DekorasyonuPerili sepet saksı modeli yapımı için gerekli malzemeler; sprey boya, tutmalı sepet, toprak, sepetin içine konulacak süs eşyaları, küçük masa, sandalye, peri gibi (bebek oyuncaklarından olur). Sepet yapımı; toprağın dökülmesini önlemek için sepetin içine şeffaf naylon veya bez konulur. Toprak dökülür, toprağın yüzeyine yosunlar yerleştirilir. Bitkiler ekilir, ilk su dökülür. Toprağın kuruması beklendikten sonra; (oyuncak) süs eşyaları yerleştirilir. Sandalyede oturan bir peri oyuncağı eklenir.


Bahçeye veya balkona süs olarak sepet saksı yerleştirilir.

Bahçe Dekorasyonu 4Asılı sepet saksılara bir örnek model yapımı: Askılı veya diğer asılı sepet saksı modelinde; sepetin içine yosun veya bez yerleştirin. Toprak doldurun, içlerine çiçek ekilir. Güzel bir sepetten asılı saksı modeli yapılır. İsteğe göre, iki tane veya üç tane sepet üst üste asmalı şekilde yapılır.

Bahçe Dekorasyonu 5

Bahçe dekorasyonları için beyaz renkli sepet saksı modeli yapımı: Geniş bir kare veya dikdörtgen beyaz renk sepet alınır. İçine poşet yerleştirilir. Kuru dal parçaları toprağın altına konulmadan önce eklenir. Üzerine toprak dökülür. Büyük boyda çiçekli bitkiler ekilir. Kolaylıkla sepetten saksı yapılır.

Bahçe Dekorasyonu 6
Bahçe Dekorasyonu 7

Meyve sebze sepetinden saksı şeklinde kullanmakta güzel duruyor.

Bahçe Dekorasyonu 8

Hercai menekşe için bir sepet saksı yapımı: küçük boy meyve, yün sepetleri şimdi saksı görevini yapıyor. İçlerine poşetler konulur, topraklar doldurulur. Menekşeler ekilir. Dekoratif bir sepet saksı modeli yapılır.

Bahçe Dekorasyonu 9


Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon