Kumaştan Plaj Çantası Yapımı
Elişi Çanta Modelleri
Kumaştan Plaj Çantası Yapımı 
Kumaştan Plaj Çanta Modeli Resimli Anlatımlı

Yaz mevsiminin olmazsa olmazı plaj çantalarıdır. Bayanlar ve genç kızlar için kumaştan plaj çanta yapımıdır. Renkli kumaş şeritler ile süsleme dikişler yapılan panama modeli yazlık çantadır. Panama çanta diğer adı postacı çantasıdır. İç kısmı büyük, geniş, çantanın boyutunda kapağı olan bir modeldir. Kumaş çantalar güzel ve şık tasarımları ile ister günlük hayatta, ister plaj, tatilde kullanılsın, her bayanın gardırobunda bulunması gereken moda tasarım parçalarındandır. Bir bayan için çeşitli şekilde ayrılmış modeller vardır. Örgü, yün işlerini taşımak için kullanılanlar, tatil, plaj, okunan kitapları taşımak gibi
Elişi Çanta Modelleri 1

Elişi plaj çantası yapımı, iki çeşit desenli kumaş kullanılır. Bir tanesi düz renk, genellikle beyaz, eğer çabuk kirlenir derseniz, kirli beyaz renkte (açık gri tonlarda) kumaş, krem veya bej renklerde de kumaşlar olur. Canlı ve parlak renklerde çizgili kumaşa ihtiyaç olacaktır. Makas, dikiş ipliği, desen nakış şeması, çanta pafta – kalıp ölçüleridir. Evinizde kullanılmayan artık kumaşlardan da dikiş yapılır. 

Elişi Çanta Modelleri 2
Plaj çantasına makine nakış ile aplike çiçek, hayvan desenleri de süsleme yapılır. 

Elişi Çanta Modelleri 3

Tote – hobo modeli plaj çantasında ilk olarak aplike desen yapımı için çizim yapılır. Konuda yabancı kelime olarak deniz yazısı aplike şeklinde işlenmiştir. İsteğe göre siz başka kelime veya çiçek desenlerinden aplike motifler yaparsınız. Dikiş makinesinde ince zigzag desen ayarında ayarlanır. Renkli kumaş parçalar desen şeklinde kesilir, beyaz kumaşa iğnelenir, kenarlarına makine nakış dikişi yapılır. Desenin yuvarlak kısımlarını işlemede, dönüşlerde makinenin iğne ayağı kaldırılır ama iğne yerinden oynatılmadan yuvarlak kısımlar zigzag – sürfile şeklinde dikilir. Her nakış parçası aynı renkte iplik ile işlenir. 
Elişi Çanta Modelleri 4

 Elişi hobi nakış desenleri alt kısımdaki motiflerden işlenmeye başlanır. 

Elişi Çanta Modelleri 5
Hobi amaçlı el yapımı çanta modelinde beyaz düz renk desen nakış yapılan kısım, çantanın üst bölümüdür. Alt bölümler için çizgili kumaş dikiş dikilir. Torba şeklinde kumaşlar ikiye katlanır, dikiş yapılır. İki köşe resimlerde gösterilen şekillerde dikiş yapılır. Bu köşe dikişi çantanın alt – taban kısmının enli olmasını 8 cm sağlar. Çantanın içine daha çok eşya konulmasını sağlayacak geniş iç hacim oluşturur. 
Elişi Çanta Modelleri 6


Elişi Çanta Modelleri 7

Moda tasarım çalışmalarından plaj çantasının açık kısmının iki tarafına fermuar dikilir. Fermuar dikiş yapılırken, çantanın bir kenarına fermuarın açma – kapama kısmına dikiş kulpu 5 -7 cm dikilir. 

Elişi Çanta Modelleri 8

Elişi Çanta Modelleri 9

Elişi Çanta Modelleri 10
Çantanın iç kısım ölçüsünde astar kumaş dikiş yapılır. Sıra kendin yap plaj çantasının sap kısmına yapmaya geldi. Çizgili kumaştan şeritler kesilir. Dikdörtgen şeklinde kesilen parçalar, çantanın kenar kısımlarından 7 şer cm iç bölüme dikilir. Yapım aşamaları resimlerde detaylı olarak gösterilen bayan plaj çantası tamamlanır. 
Elişi Çanta Modelleri 11

Sonraki Konu: 30 Pratik Makyaj Hilesi 

Kategori İçerikleri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder