Keçeden Boncuklu Toka Yapımı

Toka Modelleri - Elişi Çalışmaları

Keçeden Boncuklu Toka Modeli, Resimli Anlatımlı

Elişi çalışmalarından toka modeli yapımı yazılacaktır. Keçe ve boncuklardan oluşan toka örneğidir.

Mücevher gibi görünen güzel bir toka yapımı anlatılacaktır. Keçe çalışmaları ile yaprak şeklinde parçalar hazırlanır. Orta kısımlarına parlak boncuk- kristal taş yapıştırılır. Keçeden boncuklu toka modeli yapımı için gerekli malzemeler:

Silikon (tutkal) tabancası.

Yaprak ve kalp desen boyama çizimleri. 

Toka Modelleri - Elişi Çalışmaları 1
Renkli silikon veya silikon boncukları boyamak için oje.

Makas.

Mavi ve yeşil akrilik boyalar.

Mavi ve yeşil ince keçe kumaş.

Toka Modelleri - Elişi Çalışmaları 2

Toka yapımı için eklenen kalıplarda yapraklar kesilir. Değişik boyutlarda kesilen yapraklar; resimde gösterilen şekilde yuvarlanır, kıvrılır. Yeşil renkli keçe kumaştan kesilen yapraklara doku yapımı için; keskin uçlu bir materyal ile örneğin kalem yaprak dokuları çizilir. Üzerinden ılık ütü geçilir. Doku kısımları bozulmaz.

Toka Modelleri - Elişi Çalışmaları 3

El işi hobi toka modelinde yapraklar sıra ile tutkal – silikon tabancası ile yapıştırılır. Orta kısmına iki şekilde boncuk yapıştırılır. Normal boncuklar silikonla yapıştırılır. İkinci boncuk yapımıda ayrı bir kağıdın üzerine silikon tabancası ile boncuk şeklinde silikon tabancası sıkılır. Bunlar kurumaya bırakılır. Renkli jilalı parlak ojelerle boyanır veya mat oje sürülür, üzerine renksiz oje – jila sürülür, parlak yapılır.


Toka Modelleri - Elişi Çalışmaları 4
Keçe kumaştan süslemeli toka modelinin son aşaması; çiçek şeklinde boncuklu tokanın alt kısmına saça takılması için maşa toka yapıştırılır. Resimlerde gösterilen, ayrıntılı anlatılan toka modeli tamamlanır.

Toka Modelleri - Elişi Çalışmaları 5
Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon