Çiçekli Firkete Toka Yapımı

Elişi Toka Modelleri

Çiçekli Firkete Toka Modeli Resimli Anlatımlı 

Saç aksesuarlarından toka yapımı yazılacaktır. Takı tasarım modelleriden de olan tokalar, çeşitli şekillerde ve modellerde yapılır. Topuz tokası da denilen, firkete saç tokası yapımı anlatılacaktır. Oje veya boyalar ile yapılan tel kıvırmalı toka çeşididir. Çiçekler istenilen renklerde boyanır. Pratik bir boyama çeşidide teller çiçek şeklinde kıvrılır, oje ile iç kısımlar boyanır.

Firkete saç tokası için gerekli malzemeler: Mavi renkte vitray boya veya mavi renkte oje, takı yapımında kullanılan tel, makas, kargaburun, saç fırçası, boyama yapımında kullanmak için derin bir kap, siyah saç tokası veya firkete toka, vernik için renksiz oje – jila, yuvarlak silindir.


El işi hobi toka modeli yapımında; resimde gösterilen şekillerde çiçek yapraklarını yapmak için 15 tane taç yapraklar tellerden saplı şekilde yapılır. 3 tane yuvarlak modelde çember hazırlanır. Bir kapta vitraylı boya yapılır. Yapılmış olan yuvarlak ve oval teller hafifçe boyaya batırılarak, boyanması sağlanır. Kuruması için el değmeden bir gün bekletilmesi gerekir. Boyalar kuruduğu zaman, üzerine jila sürüldüğünde ince porselen görünümde olacaktır. Pırıltılı, zarif, parlak ve şık bir toka modeli yapımıdır.

Çiçek tomurcukları için beyaz renkte toz boyaya ayrı olarak yapılan teller, uçlarına yapışkan sürülerek boyaya batırılır. Çiçeklerin tomurcuk kısımları hazırlanır. Kurumaları beklenir. Hepsi birlikte resimlerde gösterilen şekilde sarım yapılarak demet haline getirilir. Siyah toka veya firketeye takılır. Çiçekli firkete topuz toka modeli yapılır.
Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon