Pet Şişeden Boncuklu Kolye Yapımı

Elişi Kolye Modelleri

Pet Şişeden Boncuklu Kolye Modeli Yapımı

Takı tasarım modellerinden elişi kolye yapımı konusu yazılacaktır. Geri dönüşüm elişi çalışmalarından hazırlanan kolye modelidir. Pet şişeden boncuklu kolye modeli yapımıdır. Takı kolye tasarımını kendin yap çalışmasıdır. Şeffaf boncuklar, küçük parlak boncuklar, tığ işi işleme zincir kordon ile yapılan kolye zincirinin üzerine boncuklar ve pet şişeden kesilmiş süsleme aksesuarlar ile yapılır. 3 saatte yapıp bitirilecek bir geri dönüşüm proje çalışmasıdır. Pet şişe değerlendirmelerinden farklı modellerde takı tasarım yapımları olur. Örneğin; bilezik, küpe, yüzük modelleridir. Değişik aparatlar, süsleme aksesuarları, dantel, fisto, elişi kağıt, boyama ile takı yapımında kullanılır.

Pet şişeden kolye modeli yapımı için gerekli malzemeler: 
Elişi Kolye Modelleri 1

Bir tane su şişesi olan küçük boy pet şişeler, çeşitli büyüklerde boncuklar, makas, orlon veya pamuk ip, tığ işi kanca, dekoratif düğme, taş boncuk, iğnedir. Plastik pet şişe resimlerde gösterilen şekilde şerit olarak kesilir. Bu şeritlerden yapraklar maket bıçağı ile kesilir. Mum ışığında kenara kısımları hafif eritilerek, yaprağın kenar kısımlarının batmaması, cilde zarar vermesi önlenir. Boncukların bir kolyeye nasıl yerleştirileceğini gösteren grafiği kağıda çizilir.

Elişi Kolye Modelleri 2

Elişi kolye modelinin yapımında tığ işi zincir kordon da gerekli olacaktır. Resimde gösterilen şekilde doğal renklerde pamuklu iplik tekli tığ kanca ile işlenir. Kolyenin uzunluğuna göre zincir çekilir. Yuvarlak motif şeklinde örülür.

Elişi Kolye Modelleri 3

Yuvarlak zincirin iç kısmı doldurulmaz, çevresi kordon şeklinde işlenir. 11 zincir ile kordon yapılır. 20 – 30 satır işlendikten sonra zincirin uzunluğunu hesaplayın, çok uzun şekilde kolye zincir olmasın. Model orta uzunlukta kolyedir. Kordon bitiminden sonra boncuklar tekli tığ kanca ile işlenmeye başlanır.

Elişi Kolye Modelleri  4
Elişi kolye modelinde taş boncuklar, küçük boncuklar ve pet şişeden yapılmış olan yaprak aksesuarlar kağıda çizilen tasarım sırası ile takılır. Pet şişe (plastik) takı boncukları, diğer boncuklar kolye zincir kordona yerleştirilir.

Elişi Kolye Modelleri 5
Kolyenin takma aparatı için ayrı olarak 12 zincir çekilerek zincir kordonlu takı kilit aparatı yapılır. Bunlarda hazırlandıktan sonra kolye zincirine dikiş yapılır. Dekoratif, süs düğmesi kilit aparatının karşılıklı gelecek kısmına dikilir. Eşya değerlendirme elişi çalışmalarından pet şişeden boncuklu kolye yapımı tamamlanır. Yapım aşamaları resimlerde ayrıntılı olarak gösterilmiştir.


Elişi Kolye Modelleri 6

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon