Kolay Yazlık Şifon Bluz Modeli
Moda Tasarım

Kolay Yazlık Şifon Bayan Bluz Yapımı

Moda tasarımlarından bluzlar üst beden giysilerindendir. Yazlık kışlık, kazak, bluz, yelek, ceket gibi giysilerdir. Bayanlar için şifon kolay yazlık bluz modeli anlatılacaktır. Detaylı giysi kalıpları olmadan bedene göre, kesilir, dikiş yapılır. ilk olarak beden ölçüsüne göre bluzun kalıbını çıkarmak için dikdörtgen çizilir. Bu şekle göre; yaka, boyun, kol, omuz, gövde bölümleri ayarlanır. 2 tane şifon blzu modelinin dikimi için kalıplar gösterilmiştir. Kumaş tercihi penye şifon olması uygun olur.


Şifon kumaşların bazı dokuma çeşitleri naylon sentetiktir. Siz penye şifon cinsinden kumaş almalısınız. 2 tane şifon bayan bluz eklenmiştir. Bir tanesi;yakadan bağlamalı, fiyonklu; bel kısmı ip kemerli dökümlü bluz modelidir. İkinci bluz; sıfır, kayak yaka model, yaka ve bluzun etek kısmı pamuklu dantel fisto süslemeli şifon bluzdur. 

1. Şifon belden bağlamalı dökümlü bluz modeli yapımı: 
Moda Tasarım 1
Elişi bayan bluz 3 parça kumaş kesiminden oluşmuştur. Modelin kalıbını çıkarmak basittir. Resimde gösterilen geometrik şekillerde kendi ölçünüze göre kalıp çizilir. Örneğin, bluzun yaka kısmı için 25 cm yazılmıştır. Bu 25 cm ön yakanın yarısıdır. Bunu 2 ile çarpılır, 50 cm bluzun ön yaka ölçüsüdür. Aynı şekilde arka yaka uzunluğuda eşit olduğundan dolayı 50 cm arka için ölçülür. Buna göre en şağı 100 cm – 1 metre eninde kumaş gereklidir. Kumaş dörde katlanır. Her bir kat ön ve arka gövdenin yarısı içindir. Ölçüler çizilir, 2,5 cm dikiş payı bırakılarak kumaş kesilir. Yani 25 cm yakanın gerçek uzunluğu 2,5 cm dikiş payı 27, 5 cm kumaş kesimi yapılır. kollar için dikdörtgensel parçalar 2 tane kesilir. Bel etek kısmı için dikdörtgen kumaş parçası kesilir. Ilk olarak beden parçalar mekinede dikiş yapılır. Kollar dikilir. İç kısımdaki dikiş paylarına makine overloğu çekilir. (sürfüle dikiş ) ılık ütü ile ütelenir. Şifon bluz modeli dikimi tamamlanır.

2 . Bluz modeli yapımıda şemada gösterilen şekilde kendi ölçünüze göre kumaşa kalıp çizilir, (kalıp sabunu ile çizim yapılır) kenarlardan 2,5 cm dikiş payı bırakılır. 
Moda Tasarım 2


Kategori İçerikleri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder