Hint işi Küpe Yapımı

Elişi Küpe Modelleri
Hint işi Küpe Yapımı
Hint işi Küpe Modeli Video

Takı tasarımlarından Hint modelleri ile yapılan kolye, küpe, bilezik, hızma (Hint burun piercing), halhallar moda olmuştur. Altın tarzında, altından, sarı ve rengarenk boncukların bir arada kullanılması ile yapılan elişi takılar göz alıcıdır.

El yapımı Hint tarzı küpe modeli ayrıca video gösterimi ile kolaylıkla hazırlanır. Hint usulü, Hint işi evde yapılan takılar sade model dışında gösterişli tasarım, dizaynları ile farklı akseuarlardır. Bir çukur tabak şeklinin minyatür olarak düşünülerek, bunun ters döndürülmüş şekli, kenarlarına boncuklar takılarak yapılan bir küpe modelidir. Burada herhangi bir renkte küpe yapımı aksesuar, aparat parçalarının boya, sarı ipek iplik gibi çeşitli materyaller ile nasıl parçanın kaplandığı gösterilir. Örneğin kapak şeklinde küpe yapım aparatları bulunmadı, bunun yerine şişe kapakları ters döndürülerek yapılır. Kapaklar sarı akrilik boya ile boyanır. Ya da istenilen renklerde ipek iplikler ile kapak çevresi sarılarak Hint takı küpe modeli yapılır.

Hindistan da sarı renk ön plandadır. Sarı, altın sarısı, tapınaklarda, günlük hayatta önemli yer tutar. Hintlilerin inanç sistemi olan Hinduizm güneş ile bağlantılıdır. Güneşe ve Güneşin sarı rengini çağrıştıran renkler, tapınaklarda, günlük hayatta önemlidir. Giysilerde, mobilya, dekorasyonlarda sarı metal renkler hakimdir. Tabii ki bu geleneksellik; moda ve takı tasarımlarını da etkilemiştir. Ünlü tasarımcı Hintli Jhumkas stilinde küpe modeli yapımı yazılacaktır. 

Hint tasarımcı Jhumkas modası küpe yapımında ipek iplik 8 kat şeklinde iğneye geçirilir. Bu elişi çalışmada etamin – kanaviçe iğneler kullanılması uygun olur. Geniş delikli, plastik boncuktan ipler geçirilir. Elişi küpe yapımında boncuğun çevresi sık şekilde ipek iplik ile sarılır. İşlem bittikten sonra, yapıştırıcı ile iplik kesim yeri yapıştırılır. İpek iplikler ile sarılan boncuğun etrafına tekrar yapıştırıcı sürülür. Şerit halinde satılan takı zincirlerinden sarı renkte olanları videoda gösterilen şekilde boncuğa sarılarak yapıştırılır. Küpe takma çivi aparatları küçük sarma boncuklara yapıştırılır.

Hint işi küpe modelinin ilk bölümleri tamamlanır. Şimdi sıra sallantılı kısma geçmiştir. Küçük boncukta sarılmış olan ipek iplik, farklı renklerde büyük boncuğa sarma yapılır.

Elişi takı yapımında kullanılan sarı metal çivilere inci veya değişik renklerde boncuklar geçirilir. Kapak şeklinde süs aparatlar takılır. Süsleme aparatlar takılır. Takı yapımı çivinin fazlalığı karga burun ile kesilir. Hint işi küpe modeli yapımı tamamlanır. Ayrıntılı yapım aşamaları videoda gösterilmiştir. Örneğin bu küpe yapımında küçük parça sarı renkte alt bölüm siyah renkte yapılmıştır. İsteğe göre, renkler değiştirilir. Boncuk olarak değişik parçalar kullanılır. Yuvarlak plastik bir parça ortadan ikiye kesilir, delikler açılır. İpek iplikler sarım yapılarak küpe parçasının yüzeyi kapatılır. İsteğe göre, altın sarısı akrilik boya ile ipek ipliklerde boyanır.

VideoBunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon