Elişi Örgü Kolye Modelleri

Elişi Kolye Modelleri - Takı Tasarım

Elişi Örgü Kolye Örnekleri

Takı tasarım yapımınlarında yaratıcılık önemli konulardandır. Elişi örgü – tığ işi kolye, bilezik, küpe, yüzükler çeşitli şekillerde, materyallerle hazırlanır. Son zamanların modası olan; etamin- kanaviçe, elişi örgü takılar revaçtadır.

Otantik tarzlar, günümüzde hanımlar tarafından çok popüler oldu. Moda her yirmi yılda bir gerek giyim, aksesuar, ayakkabı olsun; aynı kreasyonlara bir kaç rötuşluk değiikliklerle yapılandırılmasıdır. Örgü veya tığ işi ile işlenen bir çiçek motifini veya iğne oyaları kumaşla beraber dikiş yapılır.


Değişik modellerde boncuklar, (tahta takı aksesuarları elişi takılarda daha güzel durur, ) çok güzel kolyeler yapılır. Örneğin kanaviçe diğer adı etamin; küçük etamin kumaşlarına yapılacak iğne nakışı kurdela nakış ile güzel kolye uçları hazırlanır. Sihirli halka tekniği ile yuvarlak motifler işlenir. 2 satır sık iğne örülür. Bir sırada üçlü veya dörtlü dilimli ajur tekniği yapılarak küçük tığ işi çiçek motifleri yapılır. Bunların zıt renklerinde kumaş, keçe parçaları, zincirler, boncuklar ile çok şık kolyeler hazırlanır. Elişi kolye modellerine birkaç örnek model aşağıda gösterilmiştir. 1- Elişi Örgü Püskül, Boncuk, Fimo Hamur Çiçek Süslemelerinden Yapılan Kolye Modelidir. Bronz renklerde metal takı aparatları ile kenar kısımlarına takılarak süsleme tamamlanmıştır. En uçta kalpli kolye ucu, devamında üç tane örgü çiçekli motifler takılmıştır. On tanede küçük örgü, kumaş, boncuklardan yapılmış aparatlar eklenmiştir.

Elişi Kolye Modelleri - Takı Tasarım 1

2 – İki sıra şeklinde elişi örgü kolye modelidir. Yukarıda yazdığım şekilde küçük tığ işi çiçek motifler işlenir. Ortalarına fimo hamur, kil yapım çiçek süslemeler yapıştırılır. Elişi otantik bir kolye örneğidir. 

Elişi Kolye Modelleri - Takı Tasarım 2

3- Elişi kolye modeline bir örnekte; şerit fisto süsleme kumaşlara kolye uçları yapıştırılır. Kenarlarına küçük renkli ponponlar dikiş yapılır. Yapılan kolye uçları renkli iplerden sarılı kolye zincirlere takılır.

Elişi Kolye Modelleri - Takı Tasarım 3
4- Elişi küçük bez bebekler ve dantel süslemeli örgü kolye modelidir.

Elişi Kolye Modelleri - Takı Tasarım 4
5- Değişik renklerde potikare kumaşların üzerine takılan tığ işi motiflerle hazırlanmış otantik bir kolye çeşididir. 

Elişi Kolye Modelleri - Takı Tasarım 5

6- Yaka kolye şeklinde örgü takı örneğidir. Birden çok çiçek motiflerden yapılan kolye omuz atkısı şeklinde durmaktadır. Motiflerin uçlarına takılan boncuklar kolyeyi tamamlar.

Elişi Kolye Modelleri - Takı Tasarım 67- Doğal taşların çevresi tığ işi örgü ile işlenir. Boncukların delik kısımlarından tığ tek kanca takılarak, çiçek motifleri örülür. Motiflerin uç kısımlarına uzun boncuk aparatlar takılır. 

Elişi Kolye Modelleri - Takı Tasarım 78- Zincir kordonlar işlenir.
Değişik renklerde kumaşlar, boncuk şeklinde yuvarlak yapılır. Değişik elişi kolye örneği hazırlanır. 

Elişi Kolye Modelleri - Takı Tasarım 8

9- Elişi aplike işlemeli kolye modelidir. Makine nakışı ile işlenen aplike süslemeler, kenar kısımlarına küçük ponpon süslemeler takılır. Aplike motfilerin her iki tarafına kolye zincir takılarak güzel, otantik kolye yapılır.

Elişi Kolye Modelleri - Takı Tasarım 9
10- Gerdanlık şeklinde fuşya ve mor renkli el örgüsü kolye modelidir. Tığ işi açık mor, fuşya, koyu mor renklerde tığ işi çiçek motifleri işlenir. Ponpon ve boncuklarla elişi süsleme yapılarak kolye hazırlanır.

Elişi Kolye Modelleri - Takı Tasarım 10

11- Küçük boncuklar ve elişi örgü ile yapılmış güzel kolye modelidir. 

Elişi Kolye Modelleri - Takı Tasarım 11
12- Örgü motiflerin etrafı boncuk ve takı aparat çivileri ile dikilmiştir. Her bir tanesi farklı güzellikte ve zerafette olan örgü boncuklar dizilir. Elişi kolye modeli yapılır. 

Elişi Kolye Modelleri - Takı Tasarım 12

13- Büyük tığ işi yuvarlak motiflerden yapılan elişi örgü kolye modelidir.

Elişi Kolye Modelleri - Takı Tasarım 13


Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon