Tığ işi Yazlık Bluz Modeli

Tığ işi Bluz Modelleri

Tığ işi Bustiyer Bayan Bluz Modeli

Yazlık tığ işi askılı büstiyer bluz her sezonda bayanlar için moda olan giysiler arasındadır. Abiye ve günlük kıyafetlerde kullanılabilir. Moda tasarım, tığ işi büstiyer bayan bluz kot pantolonla gündüz giyilebileceği gibi, saten pantolonla gece gezmelerinde de giyilebilir.

Tığ işi yazlık bluz yapımı için gerekli malzemeler; 3 numara tığ kanca, sarı renk orlon iplik, sütyen, dantel – tığ işi 45 cm triko kumaştır.

Bayan bluz modeli yapımı, sütyen askılarının uzunluğu kadar zincir çekilir. Tığ işi lastik örgü ile askılar işlenir. 2+2, (iki zincir tığ kancanın size bakan kısmından, iki defa da kancanın ön kısmından zincir işlenir.)

Elişi örgü yazlık bluz büstiyer işlemesi, askı kısmının örülüşü bitirilir. Resimlerde modelin yapımı gösterilmiştir.
Tığ işi Bluz Modelleri 1

Örgü yazlık bayan bluzun sütyen kısmı tığ işi ile etrafı işlenir. Sık iğne tekniği yapılır. Yuvarlak birleştirme halkalarının etrafı zincir işlemesiyle örülür. Büstiyerin sütyen kısmı tığ işleme yapılır ve kaplanır. 

Tığ işi Bluz Modelleri  2

Tığ kancayla kenarlardan kumaşa zincir çekilir. Her zincir işlemesinde kumaşa tığ kanca batırılır. Büstiyerin arka askı kısımları ayrı işlenir. Aynı şekilde kumaşa batırılıp çıkartılarak tığ işi yapılır. Böylece büstiyer modelinin tığ işi çalışması bitirilir. Örme triko dantel desenli kumaş iki eşit parçaya kesilir. Ön ve arka kesimler bluz parçalarıdır. Bluzun ön ve arka parçaları için ikişer kat yapılır.

Tığ işi Bluz Modelleri 3

Tığ işi bluz model yapımı, kişinin roba ölçüsü alınır. Roba ölçüsü göğüs altından mezro ile ölçmektir. Bedene mezro dolanır kaç cm ise buna 1 cm fazlalık eklenir. İki kat yapılmış kumaş roba ölçüsüne 2 cm dikiş payı eklenerek kesilir. Büstiyerin alt kısmından (robadan) eteğe doğru genişleyerek bluzun modeli kumaşa çizilir. Roba ölçüsüne on beş cm ekleme yapılarak bluzun etek genişliği belirlenir.


Tığ işi Bluz Modelleri 4

Roba ölçüsünün yarısı 25 cm ise etek genişliğinin yarısı 40 cm olacaktır. Tam ön ölçü, roba 50 cm, bluz etek genişliği 80 cm dir. Bu ölçülere 2 cm dikiş payı ekleme yapılarak kumaş kesilir. Arka parça ön parçadan en olarak 1,5 cm kısa olacak şekilde biçilir. Tam arka parça ölçü, roba eni 48,5 cm bluzun etek genişliği 38,5 cm dir. Ön ve arka kumaş tersten makine dikişiyle dikilir. Tığ işi sarı renk büstiyerin alt bölümüne, düz parçaların ön kısımları yüz yüze gelecek biçimde konulup, dikiş yapılır. Bayan büstiyer bluz yapımı ve dikimi tamamlanır.
Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon