Yuvarlak Paspas Yapımı

24.4.18Paspas Modelleri

Yuvarlak Paspas Modeli, Videolu 

Tığ işi dantel desenli yuvarlak paspas yapımı yazılacaktır. Videolu gösterimli ayrıntılı işleme aşamaları eklenmiştir. 2 renkli dantel iplik ile örülen kırmızı ve beyaz paspastır. Evlerde dekorasyon yerleşimlerinde halı yerine serilir. Elişi yuvarlak paspas (kilim) yapımı ile hobi çalışmaları insanlara yararlı olur. Stres, günün gerginlik ve yorgunluğundan kurtulmanın yollarından bir taneside tığ işi işlemelerdir.


Paspas Modelleri  1
Örgü tığ işi paspaslar; yuvarlak, kare, oval, dikdörtgen şeklinde değişik model ve desenlerde örülür. Tığ işi dantel örnekli paspasın ölçüsü 85 cm dir. 4 numara tığ kanca kullanılır. Yuvarlak, renkli paspas yapımına beş zincir atılarak başlanır. Daire şeklinde motif işlemeleri sihirli halka tekniği ile örülür. Zincir çekimlerinden sonra, birleştirilir. Trabzanlar ile doldurulur. On iki tane trabzan işlenir. Satır başından itibaren ilk işlemelerde üç trabzan örülür. Her sırada on tırabzana kadar artırma yapılır. Üçlü trabzanlar sıralarda kaydırma yapılarak bir önceki turda işlenen trabzanın yanına bat – çık yapılarak örülür. Sık kroşelerde (trabzan ) zincir çekilmeden örülür. El işleme paspasmodelin beyaz iplik ile işlenen kısım tamamlanır. İplik rengi değiştirilir.
Paspas Modelleri 2
Yuvarlak paspas modeli işlemesinde, onlu trabzanların arası file teknik örgü ile örülür. File örgü yapımında üç zincir çekimi yapılır, bir alt sıradaki fileden geçirilir. 
Paspas Modelleri 3Tığ işi köprü (file) örgü işlemesi; her sırada sayıları artırma yapılarak örülür. Farklı renkte dantel iplik başlangıcında trabzan çekimleri işlenir. Tığ kancaya 2 defa ip dolama yapılır, dörtlü trabzan örülür, tekrar 2 defa ip alınır işlenir. File örgü boşluğu doldurulur. Yapılan trabzanların araları on beş zincir çekilerek işlenir. 1 tane çoklu trabzan, uzun zincir çekilerek, iki tane çoklu trabzan şeklinde örülür. Yuvarlak örtünün çoklu trabzan işlemesi yapılır. Satır başından itibaren, üçlü trabzan (kroşe) tekniği ile işlenir. Tekrar iplik rengi değiştirilir, beyaz dantel iplik ile örülür. Yapım aşamaları videoda gösterilen paspas tamamlanır.

VideoKategori İçerikleri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder