Tığ işi Örgü Boyunluk Atkı Modeli

Tığ işi Örgü Boyunluk Atkı Yapımı, Videolu

Tığ işi Örgü Boyunluk Atkı Yapımı, Videolu

Örgü aksesuar çeşitlerinden; tığ işi boyunluk atkı modeli yapımı yazılacaktır. Hobi el sanatları kadınların vazgeçilmez uğraşlarındandır. Örgüler, işlemeler ile çeşitli giysi, model, desenlerde çalışmalar hazırlarlar. Bunlara bir örnekte; kroşeden oluşan desenlerle ile işlenen bayan atkı modelidir.

Örgü bayan elişi atkı modeli, boyunluk şeklinde kullanılır. Diğer adı sonsuzluk eşarbı olarak da geçer. Yandan düğme takılarak süslemeli şekilde yapılır.

Elişi atkı modelinin uç kısımları dilimli, saçak şeklinde işlemeler ile bitirilir. Kolay örülerek kısa sürede takılıp kullanılacak boyunluk atkı zarif görünümü ile her renk palto, kabanla giyilir.
Tığ işi Örgü Boyunluk Atkı Yapımı, Videolu 1

Tığ işi örgü boyunluk atkı yapımı için gerekli malzemeler; 2 (2 veya 2.5 cm genişliğinde) düğme, 50 gr. Yün iplik, 5.5 numara tığ kanca ve etamin (goblen) iğnedir.

Örgü boyunluk atkı modeli yapımı şöyledir: en küçük boyunluk ölçüsü 32 cm (bedene göre ) uzunlukta zincir çekilir. Elişi atkı yapımı; sıra başından itibaren ikili trabzan tekniği ile işlenir. İkili trabzan zincir çekimi; tığ kancaya ip dolama yapılmadan iki zincirin örülmesidir. Sıra sonuna kadar bu şekilde yapılır. Satır başlangıcı ile dört zincir çekilir, yanındaki zincire bat – çık yapılır. İkinci işlemede bir zincir işlenir. Bir önceki dört zincirle örülmüş olan zincire bat – çık yapılır. Dört tane ikili trabzan örülür. Trabzanlardan işlendikten sonra, 12 zincir atılır. 6 zincir sayılır, yedinci zincirin tek ipliğine kancaya ip dolama yapılarak, bat – çık örülür. Böylelikle boyunluk elişi atkının süslemeli olan desen kısmı yapılmaya başlanır. 6 tane ikili zincir (kroşe) işlenir. Zincir atımları yapılırken bat – çıklar zincirlerin üstünden değil, alt kısımlarından yapılır. Desenin katlı görünümü oluşur. Tekrar 12 zincir atılarak satır sonuna kadar devam edilir. Tur başından itibaren, 4 zincir çekilir. Bir önceki turda satır başında işlenen ilik kısım içindir. Tur sonuna kadar ikili kroşe yapılır. Dört zincir çekilir, örülür. Dört tane kroşe işlenir. 12 zincir atılır. Tekrar beş ikili kroşe örülür, tur sonuna kadar aynı işleme yapılır.

Tığ işi Örgü Boyunluk Atkı Yapımı, Videolu  2

Elişi örgü işlerinden bayan takı yapımı; bir sıra ikili trabzan, bir satır zincir çekimli, dilimli şekilde örülür. İstenen uzunlukta işlenir. Zincir kesimleri yapılır. Dilimler arasında kalan zincirlere 2 tane düğme belli aralıklar ile etamin iğneyle dikiş yapılır. Yapım aşamaları video ve resimlerde gösterilen tığ işi örgü bayan boyunluk atkı modeli tamamlanır.

Tığ işi Örgü Boyunluk Atkı Yapımı, Videolu 3

Video 
İlgili Yayınlar

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments


EmoticonEmoticon