Örgüden Saç Bandı Yapımı

Tığ işi Çiçekli Örgü Saç Bandı Yapımı, Videolu

Tığ işi Çiçekli Örgü Saç Bandı Yapımı, Video

Saç aksesuarlarından tığ işi örgü bant yapımıdır. 3D örgü çiçekli saç bandı uzun veya kısa saçlı bayanlar, genç kızlar için güzel aksesuarlardır. Yaz ve kış aylarında takılan bayanlar için vaz geçilmez aksesuar parçalarıdır. Boncuklu, çiçekli, değişik elişi süsleme aparatları ile yapımı kolay olan saç bantlarını; tığ işi, örgü, kumaştan hazırlanır.

Giysilerin tamamlayıcı aparatlarından olan saç bantları, güzel ve şık kombinler oluşturulur. Tek renk yün veya dantel iplikler ile işlenildiği gibi, birden fazla renkli iplikler ile örülür. Kullanılacak malzemeler; 40 gr bant için yün iplik, tığ işi çiçek motif işlemeleri için değişik renklerde iplikler, 3 numara tığ kanca gereklidir.Tığ işi örgü saç bandı için kullanılacak teknikler; ajur, zincir, tek sıralı krokodil tekniğidir. Örgü saç bandı (bandana) yapımına on sekiz zincir atılarak başlanır. Zincir kordonu işlendikten sonra; satır başından itibaren tekli sıra ajur veya krokodil desen yapılır. Bunun için tığ kancaya ip alınır, sıra sonuna kadar zincirlere bat – çık yapılarak trabzan işlenir. İkinci turda kancaya ip alınır. Kroşe (trabzan) bir alttaki sıradaki kroşelerden geçirilir ve örülür. Bir defa yapılan bu işlemeden sonra, iki defa aynı zincir boşluğuna batıp çıkılarak krokodil teknik örülür. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işlenerek bitirilir. Krokodil desenlerin arası, altı tane trabzan işlenir. Elişi süslemeli desenler; örgü saç bandının iki kenarına yapılır. Orta kısım üçlü veya ikili trabzan tekniği ile örülür. Örgü saç bandı ve tığ işi çiçek motiflerin yapım aşamaları videoda ayrıntılı şekilde gösterilmiştir.
Tığ işi Çiçekli Örgü Saç Bandı Yapımı, Videolu  1

Tığ işi 3D çiçek motiflerin yapımı; tığ işi saç bandı yapımında kullanılan süsleme çiçeklerin işlemesi kolay şekilde örgüsü videoda gösterilmiştir. Tığ kanca ile zincir çekilir. Zincirler birleştirilir, sihirli halka yapılır. 3 tane zincir çekilerek, tek seferde işlenir, sihirli halka doldurulur. Örgü çiçek motifin tomurcuk kısmı işlenir. Farklı renkte yün iplik ile kenar kısımlar örülmeye başlanır. Çiçek örgüsü tamamlanır. İki tane yapraklar, çiçeklerin kenar kısımlarından zincir alınarak işlenir. Tığ işi çiçek motifin orta kısmına boncuk, inci gibi süsleme aparatları dikiş yapılarak bitirilir.

Videoİlgili Yayınlar

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments


EmoticonEmoticon