El Örgü Paspas Yapımı

11.3.18El Örgü Paspas Yapımı, Videolu

El Örgüsü Paspas Modeli, Videolu

Tığ işi örgü oval paspas (kilim) modeli yapımı yazılacaktır. Renkli penye iplerden işlenen oval kilim şeklinde paspas zarif ve dekoratif bir görüntü oluşturur. El örgü paspas modelinde kullanılan teknikler; zincir, sık iğne, dolgu, ajur teknikleridir. Toprak renklerinde seçilen ipliklerden yapılan paspas değişik pastel tonlarda da işlenir. İplik tercihi olarak; penye veya polyester çeşitte kullanılması tavsiye edilir. Paspas – kilim renk ve model şekli ile salon, evin giriş antre kısımlarında dekorasyon amaçlı serilir. Elişi örgü işlerinden paspasın kaymaması için alt kısmına yapışkan kaymayı engelleyici aparatlar yapıştırılır. El işi çalışmalar ile ev dekorasyonlarında yenilenme, yastık kılıfları, yatak örtüleri yapılır.

El Örgü Paspas Yapımı, Videolu 1
Elişi örgü işlerinde, paspas modelinin uzunluk ölçüleri; uzunluk 90 cm, en 70 cm dir. 12 numara tığ kanca ile işlenir. Paspas yapımına 30 zincir atımı yapılarak başlanır. İkinci satırdan itibaren üçlü trabzan (kroşe),file tekniği ile işlenir. Tığ kancaya ip dolama yapılır, sıra başından 3 zincir sayılır, bat çık yapılarak işlenir. 
El Örgü Paspas Yapımı, Videolu 2
Tığ kancadaki üç ip iki defada kancadan geçirilir. Bu şekilde sıra ile zincirler kroşe tekniği ile örülür, satır tamamlanır. Bu şekilde turlar işlenir, oval paspas modeli oluşmaya başlar. Dört sıra üçlü kroşe örüldükten sonra, sıra başından itibaren dört zincir çekimi yapılır. Tığ kancaya ip dolama yapılır, yandaki zincire bat çık işlenir, file örgü desen çalışılır. Bu şekilde her file örgü için dört zincir çekimi yapılarak satır sonuna kadar örülür. Dört sıra file örgü yapılır. Beşinci satırda zincir çekimi ile file örgü teknik ile yapılmış desen birleştirilir. Zincir çekimlerinden sonraki turda üçlü trabzan (kroşe) tekniği ile işlenir. 2 satır örüldükten sonra paspas modelinin yapımına değişik renkte iplik ile devam edilir. Bir sıradan sonra file örgü desene başlanır. 3 satır tığ işi file örgü yapılır. İplik rengi değiştirilir. File veya ajur desen tekniği ile işlenir. Bir satır örüldükten sonra zincir kapatılır. El örgüsü paspas modeli yapımı tamamlanır. Ayrıntılı yapım aşamaları video ve resimlerde gösterilmiştir.

VideoKategori İçerikleri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder