Tığ işi Kışlık Kazak Modeli

15.2.18Tığ işi Kışlık Bayan Kazak Modeli Yapımı, Videolu

Tığ işi Örgü Kışlık Bayan Kazak Modeli Yapımı, Video

Örgü ajur desenli kışlık bayan kazak (bluz) modeli yazılacaktır. Mevsimlik ve yazlık tığ işi bluz örneklerine göre daha sık işlemelidir. Tığ işi kroşe tekniği ile örülen ajur desenlerden oluşur. Bayan bluz modelinin yaka kısmı; sıfır veya kısa işlemeli balıkçı yaka olarak yapılır. bayan bluz modelidir.


Ajur modeller 5 tane trabzanlardan oluşur. Yarım çiçek motiflerine benzer. Kolay ve çabuk şekilde işlemesi ile kısa sürede bitirilir. 3 ve 4 numara tığ kanca kullanılır. Videoda gösterilen bayan kazak modeli L bedene göre örülmüştür. Yazıda daha küçük bedenlerde yapıldığını açıklanacaktır.Tığ işi bayan kazak modelini hem resimlerden hem de videodan ayrıntılı olarak yapımı eklenmiştir. Kış mevsiminde örgü ve tığ işleri daha yoğunlukta olmaktadır. Örgü bilmeyen bayanlar bile resim ve videoya bakarak açıklamalarından kolaylıkla işlemeler yapabilirler.

Tığ işi Kışlık Bayan Kazak Modeli Yapımı, Videolu 1
Tığ işi örgü kazak, hırka, bere, başlık, boyunluk, atkı, şal, battaniye, eldiven, yelek çok yapılan giysilerdir. Tığ kancalara uygun yün iplikler kullanılması gerekir. Elişi bayan örgü kazak yapımında 3 ve 4 numaralı tığ kancalar kullanılacaktır. Bunlara göre ince yün iplikler bluz modelini güzel göstermez. Bunun için kalın yün iplikler kullanılmalıdır. Gerekli malzemeler; 

Small (küçük) beden;
250-300 gr yün iplik.

Medium (orta) beden için,
300-350 gr. yün iplik.

Large (büyük) beden için, 400 gr. iplik.

XX Large (büyük) beden için, 450 gr iplik. 

Tığ işi Kışlık Bayan Kazak Modeli Yapımı, Videolu 2
Tığ işi kışlık bayan kazak modeli yapımına 89 zincir çekilerek başlanır. Bu sayı küçük bedenler içindir. Zincirlerin uçları birleştirilir. 1 zincir işlenir. İkinci zincir üçlü trabzan (kroşe) yapılır. Ajur deseni işlenmeye başlanır. 4 veya 5 tane üçlü trabzanlardan oluşan tığ işi ajur modeli yapılmaya başlanır. Trabzanlar işlenirken tığ kancaya ip dolama yapılır, bu şekilde üçlü trabzan uzun kroşe meydana getirilir. İlk ajur desen işlenir. Tığ kancaya ip dolama yapılmadan, 5 tane zincir sayılır, bat – çık şeklinde örülür. Tekrar ajur desen işlenmeye başlanır. Bu şekilde iki ajur arasında kısa trabzan işlenmesi örgü kazağın sık olmasını sağlar. Yapım aşamaları resim ve videoda ayrıntılı olarak gösterilmiştir. Tığ işi kazak yapımına yakadan başlanır. 4 numaralı tığ kanca kullanılır. Roba kısmı bitirildikten sonra 3 numaralı tığ kancayla işlenir. Kazak (bluz) modelinin etek kısmı geniş olması istenirse 5 numaralı tığ kanca ile etek ucundan yukarı doğru 8 – 10 cm den başlanılarak örülür. Ajur desenli kışlık bayan kazak yapımı tamamlanır.

Video

Kategori İçerikleri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder