28.10.17

Güneş Işığı Olmadan Yetişen 17 Salon Bitkisi

Işığa İhtiyaç Olmadan Yetişen Salon Bitkileri nelerdir? Bakımı
Işığa İhtiyaç Olmadan Yetişen Salon Bitkileri nelerdir?  Bakımı

Ev, iç mekan dekorasyon fikirleri arasında salon bitkileri de kullanılır. Fazla güneş ışığına gerek olmadan yetişen bitki, çiçek konusudur. Floresan veya normal ışık altında bile büyüyen bitkiler vardır.

Kapalı ortamda yeşil kalan bitkiler için on yedi tane örnek verilir. Genel olarak bilinen, bitkilerin büyümesi için güneş ışığına ihtiyaç olmasıdır. Yeterli miktarda güneş ışığı olmazsa ekimi, büyüyüp gelişemezler.


Evlerde küçük pencereler varsa, bitki yetiştirilmek istendiğinde problem  olmayacak bitki seçilmelidir. Güneş ışığına gerek olmadan parlak ışıkla (elektrik)
büyüyenler vardır.


Salon ya da evin herhangi bir yeri için bitki seçerken gölge yerler tercih edilmelidir. Bu bitkiler az miktarda ışığa uyum sağlar. Normal şekilde gelişirler. Güneş ışığı olmadan yetişen 17 bitki çeşidi listelenmiştir. Nasıl yetiştirilmesi, toprak, saksı değişimi anlatılmıştır.  salon bitkisi yetiştirilmesi hakkında önemli püf noktalar yazılmıştır.1. Dracaena – Şans Palmiyesi Bitkisi: Evde yetiştirebilecek güzel bir salon bitkisidir. Yaklaşık 50 çeşidi vardır. Bakımı kolay bir bitkidir. Ara sıra, budama ve düzenli sulama dracaena için önemlidir. Bitkiyi doğrudan güneşten uzak yere konulmamalıdır. Fazla sulama yapılmamalıdır. Dracaena - şans bitkisi çabuk büyür. Bundan dolayı kökleri çabuk çoğalır ve toprağa yayılır. Saksı tercihi çok büyük olmamalıdır. Sulama biçimi, toprak su içinde fazla olmamalıdır. Hafif nemlilikte olmalıdır. Havadar yere konulmalıdır. Budama şekli, dallarının tekrar ekilmesiyle oluşur. Çabuk köklenme sağlar.


Işığa İhtiyaç Olmadan Yetişen Salon Bitkileri nelerdir? Bakımı 1

2. Bromeliads – Ananas Bitkisi: İç mekanlarda yetiştirmek için mükemmel bir bitkidir. Çok çeşidi vardır. Tropikal bitkidir. Fakat florasan lamba ışığında bile büyür. Az su ile sulanır. Toprak nemli olmalıdır. Hava bitkisi olarak da adı geçen bromeliads için tahta saksılar uygundur. Bitkinin bakımı kolaydır. Çiçek açması için toprağın sürekli nemli olması yeterlidir. Küçük saksı seçilmelidir.

Işığa İhtiyaç Olmadan Yetişen Salon Bitkileri nelerdir? Bakımı 2

3. Maidenhair Fern - Eğrelti otu: İnsan saçlarına benzer dal ve yaprakları ile salonda değişik güzel durur. Aşırı su verilmemelidir. Lamba ışığına yakın olması gerekir. Doğrudan güneş ışığından korunmalıdır. Sıcaklık yayan soba, radyatör, klima gibi ısıtıcalardan uzak yere konulmalıdır.

Işığa İhtiyaç Olmadan Yetişen Salon Bitkileri nelerdir? Bakımı 3

4. Parlor Palm –Salon Palmiyesi: Salon bitkileri için uygun popüler palmiye çeşididir. Her ortam için kolaylıkla yetişen mükemmel bir bitkidir. Loş hafif karanlık yerlerde bile yetişebilir. Işığa çok ihtiyaç gerekmez. İlkbahar mevsiminde küçük sarı çiçekler açar. Su az miktarda verilmelidir.


Işığa İhtiyaç Olmadan Yetişen Salon Bitkileri nelerdir? Bakımı 4

5. Umbrella Papyrus- Şemsiye Palmiyesi: Yeşillikli bir süs bitkisidir. En uygun iç mekan bitkileri arasındadır.Işığa İhtiyaç Olmadan Yetişen Salon Bitkileri nelerdir? Bakımı 5

6- Damat Dili -Yılan Bitkisi: Bakımı kolay bir bitkidir. Uzun süre dayanıklı bir salon bitkisidir. Loş ışıklı yerlerde yetişebilir.


Işığa İhtiyaç Olmadan Yetişen Salon Bitkileri nelerdir? Bakımı 6

7. Creeping Fig –Duvar Sarmaşığı: Küçük yapraklı koyu yeşil renkte salon bitkisidir. Sarmaşık çeşididir. Çabuk büyür, sık dalları olur. Yaprakları her yüzeye yapışabilir. Toprağı kurumdan su verilmemelidir.

Işığa İhtiyaç Olmadan Yetişen Salon Bitkileri nelerdir? Bakımı 7

8. Philodendron- Deve Tabanı: Philodendron düşük ışık koşullarına kolayca adapte olur. Toprak sürekli nemli olmalı, ıslak olmamalıdır. Yapraklarına su püskürterek sulanmalıdır.

Işığa İhtiyaç Olmadan Yetişen Salon Bitkileri nelerdir? Bakımı 8

9. Calathea (Peacock Plant) – Dua Bitkisi: Salon bitkilerinden bir çeşittir. Hafif gölgelik yerlere konulmalıdır. Sulama şekli, yapraklarına püskürtme yapılır. Nemli toprak olmalıdır. Yazın çok sıcak olmayan, ılık ortam, kışın 10 derecenin altında yerlere konulmamalıdır. Calatheanın bir özelliği de, evinde bu bitkiyi yetiştirenin duasının kabul olacağına inanılır. Hafif ot karışımlı, kumlu toprak olması gerekir. Saksı değişimi için iki – üç cm büyüklükte olmalıdır. Bahar mevsiminde saksı ve toprağın değişimi yapılmalıdır.

Işığa İhtiyaç Olmadan Yetişen Salon Bitkileri nelerdir? Bakımı 9

10. Maranta Leuconeura-Namaz Bitkisi: Tropikal bir bitkidir. Doğrudan güneş ışıklarından uzak tutulmalıdır. Bitkinin yaprakları güneşi fazla gördüğü zaman kıvrılır ve kurur. 

11. Kılıç Bitkisi – Peygamber Çiçeği: İç mekanlarda uzun süre dayanıklı kalan bitkidir. Ortamdaki karbondioksidi temizler. Az su ile sulanır. Gölgede kalmalıdır. Bir inanışa göre de, evinde bu çiçekten olupta boyu 1metreye kadar uzadığında kişinin ev sahibi olmasını sağlar.


12. Peperomia - Eğreltiotu bitkisi: Yapraklarını dökmeyen güzel bir salon bitkisidir. Diğer ev bitkileri gibi güneşe maruz bırakılmamalıdır. Asit içerikli toprakta yetişir. Peperomia bitkisinin toprağı hafif nemli olmalıdır. Kış aylarında çok sulanmamalıdır. Yaprakları püskürtmeyle sulanmalıdır. Böylelikle nem seviyesini korumaya yardımcı olur.

Işığa İhtiyaç Olmadan Yetişen Salon Bitkileri nelerdir? Bakımı 12

13. Potholar – Salon Sarmaşığı: Bulunduğu odanın havasını temizler. Göz tansiyonu, katarak ve gözlerin sulanmasını önler. Doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Büyümeye başladığı zaman başka saksıya alınmalıdır. Florasan ışıkla yetişebilir.

Güneş Işığı Olmadan Yetişen 17 Salon Bitkisi 13

14. Carex Morrowii - Japon Sedge: Doğrudan güneş ışığı almayacak ortamlarda yetişir. Özel bakım gerektirmez. Mutfak, banyo, salon da büyütülebilir. Havadaki karbondioksiti temizler.

Güneş Işığı Olmadan Yetişen 17 Salon Bitkisi 1415. Spider plant – Kurdela Çiçeği:
Yetiştirmesi en kolay olan çiçeklerden biri! İnce uzun, sivri yaprakları kolayca büyüyor ve arada sırada uzattığı uzun dallardan da minik yavrular veriyor.
Kurdele çiçeğini bol aydınlık bir yerde yetiştirebilirsiniz. Işık ne kadar kuvvetliyse, çiçeğiniz o kadar iyi gelişecek ve bol bol yavrulayacaktır.

Salon Bitkilileri 15


16. 
Peace - Zambak Bitkisi: Az güneşli ortamları seven bir süs bitkisidir. Güneş ışığına karşı konulmayıp, pencere veya ev girişlerine konulmalıdır. Doğrudan güneş ışıkları zararlıdır. Genellikle yaprakların yanmasına neden olur. Peace – Zambak salon bitkisi havadaki zehirli gazları temizlemeye yardımcı olur. Çok su dökülmemelidir. Toprağın hafif nemli olmasına dikkat edilmelidir.


Salon Bitkileri 16

17- Aglaonema - Gümüş Bitkisi: Dayanıklı plantasyonlarından bir çeşididir. Soğuğa karşı dayanıklıdır. Yeşil, uzun yapraklıdır. Bulunduğu yerde yanında başka eşya olmamalıdır. Eşyalar yapraklarına değdiği zaman solar. Sıcak günlerde bitki suya daha çok ihtiyaç duyar. Bol miktarda sulanmalıdır. Soğukta daha az sulanmalıdır. Kışın çeşmeden soğuk su verilmemelidir. Oda sıcaklığında su verilmelidir.

Salon Bitkileri 17