Cevizin Yararları ve Zararları Nelerdir?

Cevizin Yararları ve Zararları Nelerdir?

Cevizin yararları ve zararları nelerdir?
Yararları:


Ağaçtan meydana gelen kuru yemiş olarak kullanılan cevizin çok büyük yararları vardır. Bitkiler aleminden cevizin karaciğere, cilt güzelliğine, bağırsak sindirim dolaşımının güçlendirmesi, damar koruyucu, ishal kesici, cildi temizleyici, siğil giderici, mantar
hastalıklarında etkili, tümör engelleyici ve bağışıklık sistemi koruyucu özellikleri bulunmaktadır.

Ceviz kanın pıhtılaşmasını önler, kan dolaşımını düzenler, karaciğer için çok faydalıdır. Ceviz aromatik kokulu (Juglandaceae) familyasından Juglans cinsinden tek tüysü yaprakları karşılıklı dizilmiş ve aromatik ağaç türlerinin ortak adıdır.
Cevizin 100 gramı yaklaşık olarak 650 calori sağlar. bu enerjinin çokluğu yağ oranının yüksekliğinden kaynaklanır. İçinde yüzde 64 yağ içerir. Yapılan bilimsel araştırmalar düzenli ceviz yiyen kişilerin kalp damar hastalıklarına yakalanmalarının çok az risk taşıdığını belirtmektedirler. Cevizin içeriğinde bulunan posa ve magnezyum diyabetli insanlarda insülin görevi görmektedir.

Akciğerlerden dokulara oksijen taşınmasına yararlı olur. kansızlığı önleyen demir açısından zengindir. Sinirlerin uyarımı ve kas dokusunun çalışması için gereken potasyumu da çok miktarda içerir. Antioksidan görevi gördüğünden dolayı kanser, alzhemier gibi hastalıklardan koruyucu olur. Yoğun enerji kaynağı olması nedeni ile çocukların yemesi gereken besinlerin arasında yer alır.

Cevizin Zararları Nelerdir?

Fazla yağ içeren cevizi günde 4 taneden fazla yenilmemesi uygun görülür. Fazla tüketildiği zaman kilo ve vücudun yağlanmasına etken olur.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sonraki Yayın
« Prev Post
Önceki Yayın
Next Post »
Comments System WIDGET PACK
Comments


EmoticonEmoticon